Web Content Display
Regulamin korzystania ze ścieżek edukacyjnych,pieszych, rowerowych i dróg
Regulamin korzystania ze ścieżki edukacyjnej „Leśnym tropem” w Nadleśnictwie Ełk
- Wejście na teren obiektu jest bezpłatne.
- Leśna ścieżka dydaktyczna jest miejscem przeznaczonym do edukacji leśnej i wypoczynku, dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Korzystanie ze ścieżki odbywa się na własną odpowiedzialność.
- W czasie burz i silnych wiatrów odwiedzający ścieżkę powinni dla własnego bezpieczeństwa opuścić ścieżkę edukacyjną.
- Nadleśnictwo Ełk nie odpowiada za ukąszenia (kleszcze, pszczoły, osy, szerszenie, żmije, komary itp.) oraz za inne nieprzewidziane zdarzenia wynikłe na skutek spotkania ze zwierzętami.
- Wszelkie nieprawidłowości mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo oraz wszelkie dostrzeżone uszkodzenia infrastruktury prosimy niezwłocznie zgłaszać w biurze Nadleśnictwa Ełk lub telefonicznie pod numerem: 87 620 25 13.
- Korzystanie osób ze ścieżki oraz miejsca na ognisko nie może kolidować z pracami, które są prowadzone na terenie pobliskiej szkółki leśnej.
- Chęć korzystania ze ścieżki grup zorganizowanych powinno być każdorazowo zgłoszone do Nadleśnictwa Ełk.
- W przypadku grup zorganizowanych, osoba odpowiedzialna za grupę (organizator wycieczki) przebywa z uczestnikami cały czas, zobowiązana jest zapoznać uczestników z regulaminem, ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników, w szczególności:
- za zapoznanie uczestników z zagrożeniami (alergie, ukąszenia) oraz rozpoznaniem czy nie ma przeciwskazań do uczestnictwa w zajęciach,
- za zapewnienie, aby użytkownicy posiadali odpowiednią odzież, obuwie do korzystania z obiektu,
- zapewnienie sił i środków do udzielenia pierwszej pomocy,
- odpowiada za pozostawienie porządku po zwiedzaniu.
- Opiekunowie grup zorganizowanych dzieci, młodzieży i osób dorosłych są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych.
- Dzieci mogą przebywać na terenie ścieżki edukacyjnej wyłącznie pod opieką rodziców bądź opiekunów, którzy ponoszą za nie pełną odpowiedzialność.
- Osobom korzystającym z obiektów zabrania się:
- zaśmiecania terenu,
- pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z dróg leśnych,
- poruszania się po ścieżce i obiektach do niej przyległych pojazdami silnikowymi,
- rozpalania ognisk w miejscach niewyznaczonych,
- niszczenia wyposażenia i zieleni,
- chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, gniazd,
- użytkowania urządzeń na obiektach niezgodnie z przeznaczeniem.
- Na terenie obiektu obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych, innych używek oraz palenia papierosów.
- Ogniska można rozpalać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych po wcześniejszej konsultacji z pracownikiem Nadleśnictwa Ełk.
- Za wszelkie uszkodzenia pełną odpowiedzialność materialną ponosi osoba, która wyrządziła szkodę lub jej prawni opiekunowie.
- Nadleśnictwo Ełk nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia lub zagubienie mienia prywatnego użytkowników korzystających z ww. obiektu.
- Należy stosować się do wskazówek pracowników Nadleśnictwa Ełk.
- Wszystkie osoby przebywające na terenie obiektów turystycznych i edukacyjnych Nadleśnictwa Ełk zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu.
Regulamin szlaków pieszych, rowerowych i pieszo- rowerowych w Nadleśnictwie Ełk
- Szlaki piesze i rowerowe zlokalizowane na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Ełk przeznaczone są od rekreacji i wypoczynku turystów.
- Korzystanie ze szlaków jest bezpłatne.
- Organizatorem turystyki pieszej oraz rowerowej na terenie Nadleśnictwa Ełk nie są Lasy Państwowe.
- Za ewentualne wypadki na szlakach pieszych i rowerowych odpowiada uczestnik lub organizator.
- W czasie burz i silnych wiatrów odwiedzający szlaki powinni dla własnego bezpieczeństwa opuścić ścieżkę edukacyjną.
- Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własny koszt, własne ryzyko i własną odpowiedzialność.
- Imprezy o charakterze wyczynowym lub masowym i ich organizacja wymagają uprzedniego zgłoszenia i zgody Nadleśniczego Nadleśnictwa Ełk, a także spełnienia pozostałych warunków przewidzianych przepisami prawa powszechnie obowiązującymi w tym zakresie.
- Szlaki piesze i rowerowe mają charakter terenowy i nie posiadają specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też każdy korzystający ze szlaków zobowiązany jest zachować na nich szczególną ostrożność. Wzdłuż szlaków mogą rosnąć rośliny trujące. W przypadku ich spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem.
- Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaków na własną odpowiedzialność, zaś dzieci mogą korzystać ze szlaków tylko pod opieką osoby dorosłej (opiekuna) i na odpowiedzialność opiekuna.
- Poruszanie się po szlakach pieszym lub rowerowym jest dozwolone od świtu do zmroku.
- Ze względów bezpieczeństwa zaleca się niezbaczanie z wyznaczonych szlaków.
- Szlabany poprzeczne ustawione na drogach leśnych nie stanowią zakazu wjazdu rowerem do lasu -chyba, że przy szlabanie znajduje się tablica informująca o czasowym zamknięciu odcinka drogi.
- Zarówno poszczególne odcinki szlaków, jak i całe szlaki, mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów. Będą one wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU, czerwoną chorągiewką lub w inny czytelny sposób. Naruszenie tego zakazu będzie skutkowało odpowiedzialnością określoną treścią właściwych przepisów prawa.
- Każdy korzystający ze szlaków powinien pamiętać i mieć świadomość, że na szlakach mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, konary złamane okiścią, drzewa ścięte przez bobry, itp. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi pieszemu lub rowerowemu, winny być w miarę możliwości zgłaszane administracji Nadleśnictwa Ełk (tel.: 87 620 25 13) lub organizatorowi turystyki pieszej lub rowerowej, jeśli taki odpowiada za przebieg szlaku.
- Osobom korzystającym ze szlaków pieszych oraz rowerowych zabrania się:
- zaśmiecania terenu,
- zanieczyszczania wód i gleb,
- rozkopywania gruntu,
- niszczenia i uszkadzania drzew, krzewów i innych roślin,
- niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic,
- hałasowania,
- płoszenia, chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, gniazd,
- puszczania zwierząt domowych luzem,
- rozpalania ognisk.
- Za niezastosowanie się do jakiegokolwiek punktu niniejszego regulaminu zostanie nałożona na turystę grzywna w wysokości ustalonej przez administrację leśną, a ponadto turysta może zostać wezwany do opuszczenia terenu, na którym obowiązują zasady wynikające z niniejszego regulaminu, pod rygorem wezwania służb porządku publicznego.
- Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania telefonicznie (Nadleśnictwo -tel.: 87 620 25 13) lub Straży Pożarnej (tel.: 998).