Wydawca treści
Położenie lasów nadleśnictwa
Nadleśnictwo Ełk wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Administracyjnie lasy nadleśnictwa położone są we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie ełckim w gminach: Ełk miasto, Ełk, Kalinowo, Prostki i Stare Juchy; w powiecie giżyckim w gminie Wydminy; w powiecie oleckim w gminie Olecko oraz w powiecie piskim w gminie Orzysz
Siedziba Nadleśnictwa mieści się w miejscowości Mrozy Wielkie w oddziale 1w obrębu leśnego Ełk. Położenie oraz odległości do siedzib organów administracji i instytucji przedstawiają się następująco:
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku – 104 km;
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie – 155 km;
- Urząd Wojewódzki w Olsztynie – 155 km;
- Urząd Marszałkowski w Olsztynie – 155 km;
- Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy w Ełku – 6 km;
- Urząd Gminy w Prostkach – 20 km;
- Urząd Gminy w Kalinowie – 29 km;
- Urząd Gminy w Starych Juchach – 26 km;
- Urząd Gminy w Wydminach – 40 km;
- Urząd Gminy w Olecku – 40 km;
- Urząd Gminy w Orzyszu – 38 km.
Nadleśnictwo Ełk podzielone jest na 3 obręby leśne: Ełk, Pisanica i Jucha II, a te na 16 leśnictw.
Lasy Nadleśnictwa Ełk obejmują swym zasięgiem tereny położone na północy do jeziora Gawlik, na południu graniczą z miastem Grajewo. Na wschód zasięg sięga do miejscowości Kalinowo i Cimochy, a od zachodu do miejscowości Bajtkowo. Rozrzut kompleksów leśnych jest bardzo duży i sięga około 75 km.
Od północy Nadleśnictwo Ełk graniczy z Nadleśnictwem Olecko i Borki, od wschodu z Nadleśnictwem Szczebra i Augustów, od południa z Nadleśnictwem Rajgród, a od zachodu z Nadleśnictwem Drygały i Giżycko.
Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną IBL zamieszczoną w „Zasadach hodowli lasu" lasy nadleśnictwa znajdują się w II Krainie Mazursko-Podlaskiej, w dzielnicy 1 – Pojezierza Mazurskiego w mezoregionie Pojezierza Ełcko - Suwalskiego (obręby: Jucha, Pisanica w całości i część obrębu Ełk) oraz w dzielnicy 5 – Wysoczyzny Bielsko-Białostockiej, w mezoregionie Kotliny Biebrzańskiej (część obrębu Ełk).
Położenie geograficzne terenu nadleśnictwa określają współrzędne:
53o40' - 54o00' szerokości geograficznej północnej
22o05' - 22o48' długości geograficznej wschodniej
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa Ełk
Lasy Nadleśnictwa Ełk
Lasy Nadleśnictwa Ełk obejmują swym zasięgiem tereny położone na północy do jeziora Gawlik, na południu graniczą z miastem Grajewo. Na wschód zasięg sięga do miejscowości Kalinowo i Cimochy, a od zachodu do miejscowości Bajtkowo. Rozrzut kompleksów leśnych jest bardzo duży i sięga około 75 km.
Dominującym typem siedliskowym lasu w Nadleśnictwie jest BMśw, który zajmuje 6327,92 ha, co stanowi 33,11% powierzchni leśnej. Na drugim miejscu jest LMśw, który zajmuje 26,59% powierzchni leśnej, czyli 5081,26 ha. Znaczący jest również areał Lśw (3520,94 ha i 18,42% powierzchni leśnej).W siatce typów siedliskowych lasu omawianego obiektu nie występują: Bs, Bw i Lł ujęte w odrębne wydzielenia leśne.
Siedliska lasowe i lasów mieszanych zajmują 60,36 % powierzchni leśnej nadleśnictwa (11536,47 ha), a siedliska borów i borów mieszanych 39,64 % (7576,80 ha).
Przyjmując za kryterium odmienne warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują:
świeże |
- |
81,35% powierzchni leśnej (15547,26ha), |
wilgotne |
- |
4,13% powierzchni leśnej (789,26 ha), |
bagienne i łęgowe |
- |
14,52% powierzchni leśnej (2776,75 ha). |
Powierzchnia leśna rezerwatu zajmuje w Nadleśnictwie Ełk powierzchnię 176,50 ha, co stanowi 0,92% powierzchni leśnej obiektu.Lasy ochronne występują na powierzchni 13568,15 ha, co stanowi 70,99% powierzchni leśnej. Lasy gospodarcze zajmują 5368,62ha (28,09% powierzchni leśnej). Duża powierzchnia lasów ochronnych w Nadleśnictwie wynika głównie z lokalizacji na tym terenie miasta Ełk.
W Nadleśnictwie Ełk gatunkiem posiadającym najszersze spektrum siedliskowe jest sosna, panująca w 64,37% drzewostanów. Dominuje ona na siedliskach borów, borów mieszanych oraz na lesie mieszanym świeżym. Świerk przeważa na lesie świeżym. Siedliska lasu wilgotnego, olsu i olsu jesionowego opanowane są w przeważającej części przez olszę.