Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwat przyrody

Rezerwat Przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi (Art. 13.1 Ustawy z dn. 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz.880 ).

           Na terenie Nadleśnictwa Ełk znajduje się jeden rezerwat przyrody „Bartosze” o powierzchni 190,46 ha. Pierwotnie rezerwat pod nazwą „Ostoja bobrów Bartosze” był utworzony w celu ochrony bobrów. Ponieważ populacja bobra europejskiego Castor fiber silnie się rozrosła w całym kraju (najliczniej zasiedla wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego i północną województwa podlaskiego) stwierdzono, że ochrona rezerwatowa tego gatunku nie jest konieczna.

                                                                  Rezerwat „Bartosze"

        W przedmiotowym rezerwacie natomiast od kilkudziesięciu lat realizowana jest ochrona zachowawcza oraz zachodzą naturalne procesy sukcesyjne. W związku z tym uznano za zasadne dalszą ochronę tego obiektu oraz zmianę jego celu ochrony określając go jako: zachowanie i ochrona procesów ekologicznych w siedliskach bagiennych. Teren w większości jest porośnięty trudno dostępnymi podmokłymi lasami w typie lasu mieszanego bagiennego, lasu wilgotnego, lasu mieszanego świeżego, lasu świeżego i olsu. Rezerwat ten jest poprzecinany gęstą siecią rowów melioracyjnych, dzięki czemu notowany jest dość wysoki poziom wody na terenie lasów leżących w jego granicach a penetracja terenu rezerwatu jest bardzo utrudniona.  (Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie z dnia 10 stycznia 2018r. poprzedzone zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 czerwca 1964 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. Nr 45, poz.220), które utraciło moc obowiązywania na podstawie art. 11 ustawy z dnia 7 grudnia 2000r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001r. Nr 3, poz. 21)

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie lasów nadleśnictwa

Położenie lasów nadleśnictwa

Nadleśnictwo Ełk wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Administracyjnie lasy nadleśnictwa położone są we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie ełckim w gminach: Ełk miasto, Ełk, Kalinowo, Prostki i Stare Juchy; w powiecie giżyckim w gminie Wydminy; w powiecie oleckim w gminie Olecko oraz w powiecie piskim w gminie Orzysz

Siedziba Nadleśnictwa mieści się w miejscowości Mrozy Wielkie w oddziale 1w obrębu leśnego Ełk. Położenie oraz odległości do siedzib organów administracji i instytucji przedstawiają się następująco:

-   Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku – 104 km;

-   Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie – 155 km;

-   Urząd Wojewódzki w Olsztynie – 155 km;

-   Urząd Marszałkowski w Olsztynie – 155 km;

-   Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy w Ełku – 6 km;

-   Urząd Gminy w Prostkach – 20 km;

-   Urząd Gminy w Kalinowie – 29 km;

-   Urząd Gminy w Starych Juchach – 26 km;

-   Urząd Gminy w Wydminach – 40 km;

-   Urząd Gminy w Olecku – 40 km;

-   Urząd Gminy w Orzyszu – 38 km.

Nadleśnictwo Ełk podzielone jest na 3 obręby leśne: Ełk, Pisanica i Jucha II, a te na 16 leśnictw.

Lasy Nadleśnictwa Ełk obejmują swym zasięgiem tereny położone na północy do  jeziora Gawlik, na południu graniczą z miastem Grajewo. Na wschód zasięg sięga do miejscowości Kalinowo i Cimochy, a od zachodu do miejscowości Bajtkowo. Rozrzut kompleksów leśnych jest bardzo duży i sięga około 75 km.

Od północy Nadleśnictwo Ełk graniczy z Nadleśnictwem Olecko i Borki, od wschodu z Nadleśnictwem Szczebra i Augustów, od południa z Nadleśnictwem Rajgród, a od zachodu z Nadleśnictwem Drygały i Giżycko.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną IBL zamieszczoną w „Zasadach hodowli lasu" lasy nadleśnictwa znajdują się w II Krainie Mazursko-Podlaskiej, w dzielnicy 1 – Pojezierza Mazurskiego w mezoregionie Pojezierza Ełcko - Suwalskiego (obręby: Jucha, Pisanica w całości i część obrębu Ełk) oraz w dzielnicy 5 – Wysoczyzny Bielsko-Białostockiej, w mezoregionie Kotliny Biebrzańskiej (część obrębu Ełk).

Położenie geograficzne terenu nadleśnictwa określają współrzędne:

53o40'    -    54o00'   szerokości geograficznej północnej

22o05'    -    22o48'   długości geograficznej wschodniej