Aktualności Aktualności

 

Sprzedaż

Mapa lasów

Nadleśnictwa i inne

POLECAMY POLECAMY

Powrót

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Ełk

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Ełk

Nadleśnictwo Ełk wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1700 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 W jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie jest mile widziane, jednak niewymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub 2 noce trzeba zgłosić mailowo na adres Nadleśnictwa Ełk [elk@bialystok.lasy.gov.pl], nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Podczas biwakowania ważna jest zasada leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów), co oznacza, że nocujący będą musieli przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, a przede wszystkim posprzątać po sobie. Program „Zanocuj w lesie” jest objęty regulaminem.

Mapa obszaru wyznaczonego na potrzeby programu "Zanocuj w lesie" na terenie Nadleśnictwa Ełk.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych [Koło Łowieckie „Ryś”,  Koło Łowieckie „Łoś”],
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [załącznik poniżej] oraz przesłanie go mailowo nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Dane kontaktowe:

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Andrzej Piela andrzej.piela@bialystok.lasy.gov.pl; 605-150-806 (preferowany kontakt mailowy).

Więcej o programie "Zanocuj w lesie" na stronie internetowej Lasów Państwowych pod adresem https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie.

 

 Nadleśnictwo Ełk przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Lubisz spędzać czas na łonie przyrody? Kręcą Cię piesze wycieczki po lesie? Planujesz wziąć udział w akcji "Zanocuj w lesie"?  Wypełnij ankietę dostępną na stronie: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl . Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!